Konfiguracje detektorów VESDA przeprowadza się z wykorzystaniem programu narzędziowego VSC. Dla każdej z grupy detektorów dedykowane jest połączenie, które należny skonfigurować w programie. Dostępnej jest osiem typu połączeń, które w zależności od typu mają dodatkowe opcje z wiązane z trybem komunikacji. Konfigurację połączenia dokonujemy w Menadżerze połączeń.

Najczęściej wykorzystywanym połączeniem jest port szeregowy RS232. Z uwagi na to, że większość nowych komputerów nie jest wyposażona w ten port zachodzi konieczność użycia "przejściówki" dla portu szeregowego wykorzystując złącze USB.

Niestety takie rozwiązanie nie zawszej jest skuteczne. Dlaczego?

Problem najczęściej leży po stronie samego konwertera USB-RS232.

"Przejściówki" USB na RS232 dostępne na polskim rynku, te dostępne w marketach i małych sklepach, mają najczęściej budowę opartę o chipset firmy Prolific. Prolific ma uproszczony handshake i z wieloma urządzeniami nie będzie działać.

Detektory VESDA wykorzystują pełen protokół i z uwagi na to wymagają minimum chipsetów FTDI. Urządzenia oparte o ten chipset w pełni obsługują komunikację USB-RS232 z detektorami VESDA.

Przykład dostępnych i przetestowanych konwerterów portu szeregowego USB-RS232:

Inne problemy związane z brakiem łączności z urzadzeniami VESDA mogą wynikać z konfiguracji przerwań w komputerze.